Jaka balustrada do schodów drewnianych?

Data dodania: 07.09.2016


Odpowiednio zaprojektowane i wykonane schody muszą być bezpieczne, stabilne i gwarantować wszystkim użytkownikom wygodne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami domu lub mieszkania. Oprócz przemyślanej konstrukcji i spełnienia określonych norm budowlanych w zakresie wysokości i ilości stopni ogromny wpływ na komfort mieszkańców balustrada do schodów. Jakie rodzaje barierek i poręczy przy schodach można wybrać do swojego domu?

Materiał na barierkę

Zastanawiając się nad tym, jak wykończyć schody na poziomie balustrady warto zastanowić się nad materiałem, z którego zostanie ona wykonana. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem w przypadku drewnianych schodów samonośnych jest barierka, która również została wykonana z drewna. W nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach można pomyśleć o balustradzie z zupełnie innego materiału, kontrastującego z drewnem całej konstrukcji. Bardzo często można się spotkać z barierkami metalowymi lub szklanymi. Takie schody idealnie wpisują się w aranżacje wnętrz w stylu industrialnym, minimalistycznym czy retro.

Rodzaj balustrady

Producent schodów w Szczecinie ma w swojej ofercie możliwość wyboru pomiędzy kilkoma rodzajami balustrady ażurowej. Obok standardowych desek umieszczonych równolegle do biegu stopni są także relingi, czyli poziome drążki z pionowymi elementami lub tralki, a więc deski prostopadle umieszczone do biegu schodów. Coraz częściej spotykanym wyborem wśród klientów firmy, która produkuje schody w Szczecinie jest zabudowana, pełna balustrada wypełniona szkłem.

Typ schodów a barierka

Duże znaczenie przy wyborze balustrady ma także sam typ schodów. W przypadku schodów kręconych niemal standardowo stosuje się metalowe relingi, konstrukcje bolcowe często są łączone z metalowymi lub drewnianymi tralkami, a klasycznym schodom policzkowym towarzyszą równie tradycyjne drewniane deski. Natomiast schody dywanowe i półkowe dość często są całkowicie pozbawione balustrady, co ma podkreślać ich minimalistyczny charakter.

Przeznaczenie balustrady

Decydując się na wybór wykończenia balustrady do schodów trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę główną funkcjonalność, jaką ma ona spełniać w domu. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie dzieci korzystających ze schodów warto wybrać taką balustradę, która uchroni pociechy przed wypadkiem albo zaklinowaniem się między barierkami. Właściciele czworonogów mogą mieć z kolei problem na przykład sięgając po szklaną balustradę szklaną, która może wymagać bardzo częstego czyszczenia. Jeśli balustrada ma pełnić wyłącznie rolę poręczy, która ułatwia domownikom pokonywanie stopni lepiej postawić na wygodną drewnianą poręcz, która będzie zapewniać większą stabilność.

Szukasz idealnych schodów? Sprawdź ile mogą Cię kosztować – kalkulator wyceny dostępny u producenta schodów w Szczecinie: wycenaschodow.pl.