Dom przyjazny zwierzętom

Data dodania: 18.04.2017


Podejmując decyzję o adopcji kota lub psa musimy pamiętać, że zwierzęta to nie zabawki i należy o nie odpowiednio dbać. Warto jest przystosować codzienne otoczenie tak, aby było funkcjonalne i dopasowane do potrzeb naszych oraz naszego pupila. Podpowiadamy, jak stworzyć dom przyjazny zwierzętom.

Jeśli jesteśmy na etapie budowania domu i posiadamy zwierzęta lub planujemy je zaadoptować w najbliższej przyszłości, musimy zwrócić uwagę na to, aby podłogi miały twardą powierzchnię. Podłoga wykonana z naturalnego, twardego drewna jest piękna sama w sobie i nie potrzebuje dodatkowych ozdobników. Jest również łatwiejsza w czyszczeniu od wykładzin i dywanów. Jeśli posiadamy duże psy, musimy zadbać o pielęgnację ich pazurów, które mogą rysować drewno. Warto zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na pasujące do podłogi schody drewniane, wspinaczka po stromych stopniach może się okazać problemem dla naszych pupili, szczególnie psów. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do profesjonalnego producenta schodów, którzy opracuje dla nas projekt dostosowany do potrzeb zwierząt.

Dla zwierząt najodpowiedniejsza jest podłoga ceramiczna, ze względu na brak podatności na zabrudzenia i łatwość w czyszczeniu. Są również odporne na pazury, a ich gładka i elegancka powierzchnia dodaje pomieszczeniom charakteru. Warto zauważyć, że podłoga ceramiczna jest idealną powierzchnią do odpoczynku dla zwierząt – wolne tępo nagrzewania sprawia, że ceramiczne płytki chłodzą ciało pupila w upalne dni.

Nie warto inwestować pieniędzy drogie, eleganckie dywany. W domu pełnym zwierząt najlepiej sprawdzają się maty z trawy morskiej oraz sizalowe. Idealnie pasują do każdego rodzaju wnętrz, dzięki swojemu neutralnemu charakterowi. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie rozstać się z naszym ulubionym, ręcznie robionym perskim dywanem, zawieśmy go na ścianie – w takim miejscu zwierzęta nie będą w stanie go dosięgnąć, a dywan będzie cieszył oczy domowników oraz gości.

Warto również zadbać o to, aby po powrocie ze spaceru zwierzak od razu znalazł się w miejscu, w którym może nabrudzić. Najlepiej sprawdzą się do zamykane przedsionki i wiatrołapy – niewyposażone w dywaniki, z płytkami ceramicznymi na podłodze i ścianami pokrytymi farbą przystosowaną do czyszczenia. W takim miejscu będziemy mogli na spokojnie odpiąć psu smycz i wytrzeć mu łapy. Nawet jeśli futrzak otrzepie się z błota, pomieszczenie będzie przygotowane na taką ewentualność.

Decydując się na przyjęcie zwierzęcia w progi naszego domu, musimy pamiętać, żeby przestrzeń była dopasowana przede wszystkim do jego potrzeb. Stosując się do zaledwie kilu, drobnych wskazówek, możemy osiągnąć ten efekt, przy okazji zaoszczędzają czas i pieniądze na sprzątaniu.