Dywan czy drewno – plusy i minusy schodów drewnianych

Data dodania: 21.03.2017


Naturalne, drewniane schody to coraz częściej wykorzystywany element wnętrza współczesnego domu. Niestety zamiłowanie do pięknego drewna często przegrywa z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i coraz więcej osób decyduje się na przykrycie drewnianej powierzchni dywanem. Wskazujemy plusy i minusy posiadania schodów drewnianych oraz podpowiadamy jak połączyć wygodę i styl.

Niebezpieczeństwo użytkowania schodów drewnianych związane jest ze śliską powierzchnią konstrukcji. W razie wypadku schody nie gwarantują miękkiego lądowania, przez co zwykłe poślizgnięcie może przerodzić się w poważny wypadek. Jeśli w naszym domu często goszczą małe dzieci lub osoby starsze warto zabezpieczyć stopnie, jednak dywan nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Proponujemy zastosować taśmę antypoślizgową lub nakładki materiałowe, które zmniejszą ryzyko poślizgnięcia i wypadku, jednak nie zakryją całej powierzchni pięknych, drewnianych schodów.

Pokrycie schodów dywanem wiąże się z tym, że materiał zacznie zbierać kurz, będzie się mocniej i częściej brudzić od naturalnej powierzchni schodów. Każdy dywan wymaga regularnego odkurzania, a także prania, co pomoże w utrzymaniu jego schludnego wyglądu. Zarówno pielęgnacja, jak i czyszczenie schodów drewnianych są zdecydowanie mniej wymagające.

Dywan pochłania wszystkie dźwięki, podczas gdy drewno wydaje ich bardzo dużo. Schody drewniane mogą być wyjątkowo hałaśliwe, szczególnie, gdy domownicy chodzą po domu w butach. Jeśli mieszkamy z dziećmi, które biegają z jednego pietra na drugie, a my jesteśmy wrażliwi na dźwięk skrzypiącego drewna lub po prostu nie chcemy słyszeć każdego kroku naszych domowników, warto zastanowić się nad okryciem schodów materiałem.

https://www.nadparseta.pl/
Montaż dywanu na schodach prowadzi do nieodwracalnych zmian drewnianej powierzchni, dlatego jeśli w przyszłości zdecydujemy się na usunięcie dywanu i powrót do drewna, będziemy musieli się przygotować na renowację schodów. Ponadto, montaż dywanu może okazać się sporym wydatkiem finansowym. Nie jest to jednorazowa procedura, materiał co jakiś czas należy wymieniać, a wtedy koszty montażu mnożą się. Wydawanie kolejnych pieniędzy na przykrycie pięknej, naturalnej konstrukcji może okazać się nierozsądnym posunięciem.

Ostatecznie wybór zależy od stylu naszego życia i prywatnych upodobań. Jeśli podejmiemy właściwe kroki, zmiany których dokonamy mogą okazać się odwracalne. Na przykład, kiedy w naszym życiu pojawią się dzieci, możemy zapewnić im bezpieczeństwo montując materiałowe nakładki, które nie wpływają na stan techniczny drewna i będziemy mogli je w każdej chwili zdjąć. Jednak zanim wybierzemy sposób zabezpieczania schodów warto zadbać by nasz projekt był indywidualny i idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Firma Stairs&Door zapewnia profesjonalne usługi CNC, dzięki czemu nasze schody będą wykonane z wysokiej jakości produktów, a nasz wyjątkowy projekt zostanie w pełni odwzorowany.

Fado Szczecin Wypożyczalnia