Dywan czy drewno – plusy i minusy schodów drewnianych

Data dodania: 21.03.2017


Naturalne, drewniane schody to coraz częściej wykorzystywany element wnętrza współczesnego domu. Niestety zamiłowanie do pięknego drewna często przegrywa z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i coraz więcej osób decyduje się na przykrycie drewnianej powierzchni dywanem. Wskazujemy plusy i minusy posiadania schodów drewnianych oraz podpowiadamy jak połączyć wygodę i styl.

Niebezpieczeństwo użytkowania schodów drewnianych związane jest ze śliską powierzchnią konstrukcji. W razie wypadku schody nie gwarantują miękkiego lądowania, przez co zwykłe poślizgnięcie może przerodzić się w poważny wypadek. Jeśli w naszym domu często goszczą małe dzieci lub osoby starsze warto zabezpieczyć stopnie, jednak dywan nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Proponujemy zastosować taśmę antypoślizgową lub nakładki materiałowe, które zmniejszą ryzyko poślizgnięcia i wypadku, jednak nie zakryją całej powierzchni pięknych, drewnianych schodów.

Pokrycie schodów dywanem wiąże się z tym, że materiał zacznie zbierać kurz, będzie się mocniej i częściej brudzić od naturalnej powierzchni schodów. Każdy dywan wymaga regularnego odkurzania, a także prania, co pomoże w utrzymaniu jego schludnego wyglądu. Zarówno pielęgnacja, jak i czyszczenie schodów drewnianych są zdecydowanie mniej wymagające.

Dywan pochłania wszystkie dźwięki, podczas gdy drewno wydaje ich bardzo dużo. Schody drewniane mogą być wyjątkowo hałaśliwe, szczególnie, gdy domownicy chodzą po domu w butach. Jeśli mieszkamy z dziećmi, które biegają z jednego pietra na drugie, a my jesteśmy wrażliwi na dźwięk skrzypiącego drewna lub po prostu nie chcemy słyszeć każdego kroku naszych domowników, warto zastanowić się nad okryciem schodów materiałem.

Montaż dywanu na schodach prowadzi do nieodwracalnych zmian drewnianej powierzchni, dlatego jeśli w przyszłości zdecydujemy się na usunięcie dywanu i powrót do drewna, będziemy musieli się przygotować na renowację schodów. Ponadto, montaż dywanu może okazać się sporym wydatkiem finansowym. Nie jest to jednorazowa procedura, materiał co jakiś czas należy wymieniać, a wtedy koszty montażu mnożą się. Wydawanie kolejnych pieniędzy na przykrycie pięknej, naturalnej konstrukcji może okazać się nierozsądnym posunięciem.

Ostatecznie wybór zależy od stylu naszego życia i prywatnych upodobań. Jeśli podejmiemy właściwe kroki, zmiany których dokonamy mogą okazać się odwracalne. Na przykład, kiedy w naszym życiu pojawią się dzieci, możemy zapewnić im bezpieczeństwo montując materiałowe nakładki, które nie wpływają na stan techniczny drewna i będziemy mogli je w każdej chwili zdjąć. Jednak zanim wybierzemy sposób zabezpieczania schodów warto zadbać by nasz projekt był indywidualny i idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Firma Stairs&Door zapewnia profesjonalne usługi CNC, dzięki czemu nasze schody będą wykonane z wysokiej jakości produktów, a nasz wyjątkowy projekt zostanie w pełni odwzorowany.

Fado Szczecin Wypożyczalnia