Schody drewniane – dębowe czy bukowe?

Data dodania: 07.09.2016


Drewno jako materiał budowlany i wykończeniowy jest powszechnie wykorzystywany i ceniony zarówno przez fachowców, jak właścicieli domów i mieszkań. Nadaje każdemu wnętrzu przytulnego, a jednocześnie eleganckiego charakteru. Schody to szczególny element wyposażenia domu, jeden z największych drewnianych akcentów we wnętrzu. Wybór odmiany drewna do produkcji schodów jest o tyle istotny, że musi uwzględniać zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. Wśród rodzimych gatunków drewna bez wątpienia królują dąb i buk – które z nich lepiej sprawdzi się jako materiał na schody wewnętrzne?

Zastosowanie drewna

Zarówno dąb jak i buk są wykorzystywane dość szeroko w architekturze i budownictwie. Oprócz produkcji schodów drewno bukowe i dębowe można spotkać przede wszystkim na podłogach oraz jako materiał do produkcji mebli, okien czy drzwi.

G2 TEAM

Jednak to właśnie przy produkcji schodów gatunki te cieszą się największą popularnością. Dąb przez wielu uważany jest za najlepszy materiał na schody wewnętrzne – jest jednym z najtwardszych europejskich odmian drewna, a przy wykończeniu odpowiednim lakierem nabiera jeszcze . Buk w porównaniu ze swoim poprzednikiem na pewno jest rozwiązaniem bardziej przyjaznym cenowo, jednak niesie to ze sobą różnice na poziomie właściwości fizycznych drewna.

Twardość i wytrzymałość

Nie ma wątpliwości co do tego, że podstawowym kryterium wyboru gatunku drewna do produkcji schodów na wymiar jest wytrzymałość takiego materiału. Schody nie są małą inwestycją, więc powinny służyć w dobrej formie przez długie lata, tym bardziej, że naprawa zniszczonych schodów często jest po prostu nieopłacalna i odwleka w czasie konieczność zakupu nowych, lepszej jakości.

Naturalne właściwości drewna wskazują na to, że zarówno dąb jak i buk doskonale nadają się jako materiał do budowy tak wymagających konstrukcji. Producent schodów w Szczecinie podkreśla, że o ile buk wykazuje niższą odporność na ścieranie, o tyle po odpowiednim lakierowaniu i impregnacji schody bukowe będą służyły bez problemu naprawdę długi czas.

Oczywiście żywotność każdej odmiany drewna można przedłużyć dzięki systematycznym zabiegom pielęgnacji i konserwacji. Taka ochrona drewna powinna się zacząć jeszcze na etapie montażu schodów w domu. Producent schodów, który zajmie się wykonaniem konstrukcji na zamówienie powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna. Im bardziej intensywna eksploatacja schodów, tym więcej uwagi należy poświęcić ich pielęgnacji.

Barwy drewna

Drewno dębowe charakteryzuje się nasyconym odcieniem brązu, które w zależności od odmiany może się różnić głębią koloru o ciekawej strukturze słojów. Pod wpływem dużej ilości światła drewno dębu może z czasem nabrać jeszcze bardziej intensywnego koloru.

Natomiast jeśli chodzi o drewno bukowe, występuje ono w palecie odcieni neutralnych beżów, które wraz z upływem czasu nabiera nieco głębi, przyjmując bardziej nasyconą barwę.

Jeśli chodzi o dobór koloru drewna na schody na wymiar wyróżnia się dwie szkoły – jedna z nich mówi o tym, żeby różnica w barwie podłogi czy innych elementów stolarki a schodów nie powinna przekraczać 2-3 odcieni. Drugie podejście jest całkowicie odmienne wskazując na to, że można bez obaw dążyć do kontrastu podłogi i schodów, tak aby wizualnie wyróżnić schody jako osobną, indywidualną konstrukcję, niezależną od reszty przestrzeni.

Polecamy usługi: producent schodów w Szczecinie – schody na zamówienie.