Pomysł na wnętrze: schody drewniane ze szkłem

Data dodania: 07.09.2016


W budynkach piętrowych niezbędna jest obecność schodów, które umożliwią przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Jeżeli zależy nam na nietuzinkowym efekcie wykończenia wnętrza warto szukać nietypowych inspiracji w temacie tworzenia schodów. Hitem ostatnich sezonów w aranżacji i projektowaniu wnętrz są schody drewniane z wykorzystaniem elementów szkła. Jak sprawdzają się na co dzień takie konstrukcje i co warto o nich wiedzieć?

Stopnie ze szkła

Coraz częściej można się też spotkać z konstrukcjami schodów, w których szkło wykorzystane jest jako materiał wykonania stopni. Jest to efektowny pomysł na aranżację, jednak warto zastanowić się nad tym, na ile praktyczne jest to rozwiązanie. Szklane schody nie ustępują innym rodzajom w kwestii bezpieczeństwa konstrukcji, wbrew pozorom nie są też śliskie, jednak bez wątpienia sprawiają więcej problemów jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Szklane stopnie mogą też być po prostu głośniejsze przy zetknięciu się z podeszwą butów. Tafla takich schodów to zazwyczaj klejone, hartowanie i wielowarstwowe szkło, odpowiednio mocowane do elementów nośnych konstrukcji, dzięki czemu nie należy się obawiać o ich stabilność. Produkcja schodów zakłada między innymi, aby pomiędzy warstwami szkła znajdowała się folia PVB, która w razie rozbicia szkła zapobiega rozsypaniu się odłamków.

Szklana balustrada

Najbardziej przystępnym rozwiązaniem w kwestii wykorzystania pomysłu szklanych schodów w tradycyjnym, prywatnym domu jest wykończenie balustrady wypełnieniem ze szkła. Taką możliwość oferuje między innymi producent schodów w Szczecinie (wycenaschodow.pl), który zajmuje się wytwórstwem schodów na zamówienie. Balustrada ze szkła może być uzupełnieniem właściwie każdego rodzaju schodów – niezależnie od tego czy będzie to konstrukcja jednobiegowa, dwubiegowa czy zabiegowa.

Poręcz i barierka wykonana ze szkła w ciekawy i niebanalny sposób uzupełni wnętrze, ale także sprawi, że klasyczna konstrukcja schodów zyska nowoczesnego wyglądu i designerskiego charakteru. Szkło, z jakiego zostanie wykonana balustrada może być bezbarwne i przezroczyste, ale także dymione, mleczne czy lakierowane ma wybrane kolory.

Rozświetlenie wnętrza

Ogromną zaletą pomieszczeń, w których znajdą się schody jest efekt wizualny, jaki powodują one we wnętrzu. Szklane powierzchnie balustrady pozwalają na łatwe rozprzestrzenianie się światła, co ożywia każde wnętrze. W połączeniu z jasną kolorystyką wnętrza bardzo łatwo o optyczne powiększenie przestrzeni w domu. Dodatkowo, aby podkreślić efekt szklanej, przezroczystej powierzchni przy schodach można w ciekawy

Zamawiając schody na wymiar warto przedstawić projektantom zdjęcia wnętrz i konstrukcji szklanych, na których wzorowaliśmy się przy wyborze akurat tego rodzaju wykończenia, tak aby efekt końcowy był jak najbardziej zgodny z oczekiwaniami. Większość dobrych firm, które zajmują się produkcją schodów na zamówienie udostępnia dla potencjalnych klientów specjalne kalkulatory wyceny, w których jest miejsce również na zamieszczenie zdjęć poglądowych, co pozwala pracownikom firmy lepiej zrozumieć koncepcję klienta.

O szczegóły projektów schodów z wykorzystaniem szkła zapytaj specjalistów: wycenaschodow.pl.